Buddyjskie kompleksy świątynne to tak zwane waty. W ich obrębie znajduje się wiele budynków o specjalnym przeznaczeniu. Należy do nich: bot, wihan, czedi, prang, mondop, prasat oraz sala czy kutis.
Bot
Najważniejszą i największą budowlą w wacie z ozdobnymi oknami, drzwiami i dachem jest bot. Jest to miejsce zgromadzeń, gdzie modlą się przyszli mnisi oraz odbywają się ich święcenia. Starsi mnisi przychodzą tu wygłaszać kazania (nauki) dla wiernych.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiz9Fgj0E98E2rlSeN-4OLYaR5Keu5vPKj6zJsT0Dd2ITvOUxsO6HkYEj3r4y6yk9YpJnMuffjo3ET5J7-OKHMsvFjkFZmc6vA_kuo5WAJVeED-f87b_5AkgVGmSJMwf2GFXGb22Bz5H_Nd/s320/okna.jpg)
![]() |
Cho fah wystajace z dachu świątyni |
![]() |
Garuda |
Czedi
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi1mqmLm2G4t5-n9nAVaj8KTgCTsSOFfKB2zp90PvUiL2pppsib1rKQ5IuosOO7ezS-MCCUGzMcWurgSXWBl341aIqC1XWOhccqL2d5wyMGsStYBW4K_YDZDQMWEJyYHral3WkyIw9CK33K/s200/czedi.jpg)
W późniejszych okresach budowano czedi by złożyć w nich prochy królów i świętych. Obecnie składa się w nich prochy każdego kogo stać na wzniesienie budowli. Czedi ma zazwyczaj kształt dzwonu ustawionego na okrągłych lub kwadratowych tarasach o zmniejszających się wymiarach.
Prang
Prang to wysoka wieża. Tajskie prangi wzorowane są na świątyniach khmerskich. Przypominają po części główne zarysy czedi, ale są jednak smuklejsze o bardziej złożonej architekturze. Zdobią je fantazyjne rzędy rzeźbionych lub odlewanych demonów. Na szczycie prangu mogą znajdować się elementy dekoracyjne np. wyobrażenie pioruna, symbolu hinduistycznego Boga Siwy(jak na zdjęciu obok w świątyni Wat Arun w Bankoku)
![]() |
Makieta Ankoru z Kambodży-jednej z najsłynniejszych świątyń khmerskich, charakterystyczne prangi Mondop-~`biblioteka To budowla na planie kwadratu z dachem w kształcie schodkowej piramidy, zwieńczona wysmukłą iglicą. W mondopach przechowuje się święte pisma. Jak zdobi się tajskie świątynie?Podziwiając piękno tajskich świątyń warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne elementy architektoniczne i jaka jest ich symbolika.Dachy tajskich świątyń są zwykle trójkątne, zdobione u brzegów wyobrażeniami mitycznego węża Naga, którego niezwykle plastyczne ciało idealnie dopasowuje się do potrzeb architektury świątynnej. Oto wybrane elementy zdobnicze szczytu świątyni: 1. Choh Fah Choh Fah , które przedstawiłam już przy prangu, jest charakterystyczną ozdobą architektoniczną, stosowaną w buddyjskich świątyniach (wat) na szczycie dachu. Jest wyrzeźbiona z twardego drewna i przypomina smukłe, z wdziękiem wyciągnięte palce, które wskazują niebo. Każde Cho Fah jest umieszczane na dachu podczas specjalnej ceremonii. W przypadku świątyń sponsorowanych przez króla, biorą w tej ceremonii udział nawet członkowie rodziny królewskiej. Cho Fah jest zwykle mocno stylizowaną postacią Garudy (mitycznego ptaka – wierzchowca boga Wishnu). Ma często wcięcia w formie dzioba i nazywane jest wówczas: Cho Fah Phak Krut (Cho Fah - dziób Garudy).W regionie Lanna (historyczne królestwo w Północnej Tajlandii) również inne baśniowe zwierzęta są wykorzystywane jako Cho Fah. Niżej zawiesza się małe dzwonki, które grają na wietrze. 2. Bai Rackah – płetwy grzbietowe i Lamyong – korpus Naga 3. Hang Hong – głowy Naga 4. Nah Bun – trójkątne pole szczytu |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz