Zgodnie z tajską astrologią (opartą w dużej mierze na wpływach hinduskich), każdemu dniu tygodnia przypisywany jest pewien kolor.
Kolory dni tygodnia wywodzą się od barw przypisywanych planetom i ciałom niebieskim (kolejno: Księżyc, Mars, Merkury, Jowisz, Wenus, Saturn, Słonce) i bóstwom, opiekującym się danym dniem, zgodnie z hinduskim systemem astrologicznym.
Nawet flaga królewska samego Bhumibola Adulyadej, urodzonego w poniedziałek, nosi kolor żółty - odpowiadający barwie tego dnia tygodnia, a Tajowie zakładają w poniedziałek żółte koszulki na znak szacunku dla króla, który urodził sie w tym właśnie dniu a kolorem królowej jest niebieski i juz teraz wiecie dlaczego. Co do symboliki kolorów to nie należy zbyt często nosić czarnych ubrań, które kojarzą sie ze śmiercią. Nie ma mowy o czarnej kreacji idąc na ślub lub tajskie przyjecie. Czerwony jest kolorem szczęścia, sukcesu i dobrobytu a pomarańczowo-szafranowy to kolor tutejszych mnichów i religii w ogóle.
Kolory przypisywane danym dniom tygodnia:
- Poniedziałek – żółty lub kremowy
- Wtorek - różowy
- Środa - zielony
- Czwartek – pomarańczowy lub brązowy
- Piątek - niebieski
- Sobota – fioletowy lub czarny
- Niedziela – czerwony
Dzień tygodnia, w którym się urodziliśmy jest tutaj bardzo ważny i łączy się z ofiarami składanymi przed odpowiednią statuetką, kolorem, który przynosi szczęście i magicznym wpływem danej planety. Obecnie nikt już nie ubiera się zgodnie z kolorem dnia (kiedyś było to ważne wśród dowódców, ale o tym kiedy indziej), ale moda aby mieć ubrane coś odpowiedniego koloru do danego dnia powraca do dużych miast. Dużą popularnością w Tajlandii cieszą się kolorowe T-shirty w owych „magicznych” barwach.
Dni tygodnia i ścinanie włosów:
Z dniami tygodnia związany jest też pewien przesąd dotyczący odpowiedniego momentu na ścięcie włosów. Włosy a przede wszystkim głowa na której się znajdują, stanowi najważniejszy punkt ciała u Tajów. Głowa jest najwyższą (dosłownie i w przenośni) i najświętszą częścią ciała, bowiem mieszka w niej dusza (khwan). Nie wolno dotykać cudzej głowy (tabu!). Powstrzymajmy się od głaskania dzieci po główkach - możemy niechcący sprowokować złe duchy. Jednym z najcięższych wykroczeń jest stanięcie wyżej niż głowa Buddy.
Ścinając włosy ułatwiamy dostęp do naszej głowy i duszy. Należy to zatem robić w odpowiedni sposób. Fryzjerzy, nim zaczną strzyc, składają pokłon wai: unoszą dłonie do twarzy, jak w modlitwie, i lekko się pochylają. Należy też ścinać włosy w odpowiednim momencie i tu wkracza przesąd dotyczący dni tygodnia i przypisanym im znaczeniom, kiedy ścinamy włosy. A zatem jeśli ścinamy włosy:
- W poniedziałek to będziemy szczęśliwi i zdrowi
- We wtorek - silni
- W środę - spotka nas wielkie nieszczęście
- W czwartek - będą chronić nas anioły
- W piątek - spotkamy na swojej drodze wiele szczęścia
- W sobotę - zrozumienie
- W niedzielę - długie życie
Zatem jak widać nie należy ścinać włosów w środę, nic więc dziwnego, że w ten dzień, zwłaszcza na wsi, salony fryzjerskie są pozamykane. Z kolei istniej też przesąd dotyczący soboty. W tym dniu nie należy robić niczego nowego np. wprowadzać się do nowego mieszkania, założyć nowego ubrania, użyć nowego samochodu itd. bo przyniesie to na nas nieszczęście.
No cóż, co kraj to obyczaj!
:):););)
OdpowiedzUsuń:-)
OdpowiedzUsuńlp
OdpowiedzUsuń